yükleniyor
Çekirgeler nerelerde kullanılır?

Canlı çekirgelerin; Evcil hayvanların diyetlerinde temel protein ve mineral kaynağı olarak, Balıkçılıkta oltalarda kullanılmak üzere yem olarak, Akvaryum balıkçılığında gelişime katkı amaçlı canlı yem olarak,Tavuk-keklik-hindi ve Bıldırcın tarzı kümes hayvanları çiftlikleri ve beslenmelerinde, Uzakdoğu ülkelerinde restoranların menülerinde, Kozmetik - ilaç vb. sektörlerde çeşitli araştırmalarda kullanıldığı bilinmektedir.

Canlı çekirgeler ile hangi canlıları besleyebilirim?

Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki dostlarımızdan; Kedi, köpek, küçük-büyük kafes kuşları, kümes hayvanlarından; Tavuk, keklik, hindi, ördek, kaz türlerini, Sürüngenlerden; Timsah, yılan, kertenkele, ejder, bukalemun, iguana, kaplumbağa türlerini, İki yaşamlılar ya da iki yaşayışlılar, ( Amfibiler, amfibyumlar (Latince: Amphibia), amniyotik yumurtaya sahip olmayan, Gymnophiona takımı hariç diğer iki takım (Anura ve Caudata) dört üyeli, değişken sıcaklı, derisi çıplak ve nemli, göğüs kemiği hiçbir zaman kaburgalarla bağlanmamış, çoğu ses çıkarabilen, su dışında yaşayan ilk omurgalılar olan hayvan sınıfı. ) Eklem bacaklılardan; Tarantula, akrep türlerini ve buna benzer canlıları besleyebilirsiniz.

Canlı çekirgelerin besin değeri nedir?

Locusta Migratoria cinsi çekirgelerin tercih edilmelerinin sebeplerinden biri de yüksek protein değerine sahip olmalarıdır. Beslenmelerine bağlı olarak %64 oranına kadar protein içerdikleri kaynaklarda yer almaktadır. Yandaki linkte bulunan Besin Değer Tablosu'ndan çiftliğimize ait çekirgelerin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış besin değerlerini görebilirsiniz.
Ham Protein % 37,38
Ham Yağ % 17,04
Karbonhidrat % 2,73
Fosfor % 0,24
Potasyum 2375,53 mg/kg
Kalsiyum 359,61 mg/kg
Çinko 20,37 mg/kg
Magnezyum 505,45 mg/kg
Demir 26,53 mg/kg

Neden bu tür, Locusta Migratoria?

Bunun üç sebebi vardır;
1- Besin değerlerinin diğer türlere oranla çok yüksek olması,
2- Tok oldukları zaman fazla hareket etmemeleri, çok yükseğe ve ileriye zıplayamamaları ve dolayısıyla kolay av haline gelmeleri,
3- Arka bacaklarının yara açabilecek doğrultuda dikenli olmayışı

Gönderimi nasıl yapıyorsunuz?

Canlı hayvan gönderdiğimizin bilincinde olarak onları en iyi şekilde paketleyip yurt içinde görev yapan kargo şirketleriyle size ulaştırmaya gayret etmekteyiz. Gönderimlerimizi 2023 yılı için Aras kargo ve MNG kargo ile yapmaktayız . Sürat kargonun bölgemize gelmemesi nedeniyle artık gönderim yapılamamaktadır , Taleb durumunda görevli personelimiz bu konuda sizleri bilgilendirecektir. Ayrıca her kargo şirketinde bazı semt ve mahalleler için mobil alan ek hizmet ücreti vardır . Bu kargo şirketinin düzenli hizmet sağlayamadığı ve şubesi olmadığı dolaysıyla haftanın sadece belli günlerinde hizmet verdiği bölgeler için geçerlidir. Her kargo şirketinin mobil alan uygulaması farklıdır. Bölgenizde düzenli hizmet vermeyen kargo şirketi yoksa o şirketi tercih etmenizi tavsiye etmemekteyiz , aksi taktirde mobil alan ek hizmet ücreti ile karşılaşırsınız . Bu ek hizmet ödeyecek olduğunuz normal tutara eklenerek 30-35 TL kadar kargo taşıma ücretini artıracaktır.

Siparişimden ne kadar süre sonra gönderim yapıyorsunuz?

Sipariş tutarı havale yapılıp banka hesabımıza geçmiş müşterilerimizin veya sitemiz üzerinden 3D ve aynı zamanda 128 bit güvenlik sertifikalı garanti bankasına ait sanal post üzerinden ödeme yapmış müşterilerimizin siparişleri saat 15:30 a kadar gelmesi durumunda aynı gün kargolanmaktadır. Aksi takdirde bir sonraki gün kargoya verilmektedir. Canlı hayvan gönderimi yaptığımız için kargoda oluşacak riskleri en aza indirmeyi amaçlayarak paket gönderim günleri Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri olarak belirlemiş bulunmaktayız.
Cuma günü gönderimlerde %70 kargonun dağıtıma yetişmeyip şube depolarında bekletildiği bilinmektedir. Yeni yasaya göre kargo şirketleri Cumartesi günleri yarım gün çalışmaktalar. Kargonun hafta sonu depoda kötü şartlarda kalması sonucu hayvanların ölme olasılığı artmaktadır. Bu konuda anlayış göstereceğinizi umuyoruz.

Siparişimi ne zaman teslim alabilirim?

Teslim süresi bulunduğunuz bölgenin Antalya iline uzaklığına bağlı olarak 24 veya 48 saat arasında değişiklik göstermektedir. Taşıma sürecine maalesef müdahalemiz söz konusu değildir. Geçikmeden dolayı yaşanacak sorunda , yasa ve özel anlaşma çerçevesinde kargo şirketi ve firmamız MİRA Canlı Hayvan ve Böcekcilik Ltd Şti sorumlu tutulamaz.
Yasa gereği kargo şirketleri canlı hayvan taşımakta sorumluluk almamaktadırlar. Bu şartlar Avrupa ülkelerinde canlı yem taşıyan kargo şirketlerinde de farklı değildir.
Firmamıza tanınan özel yetki ve kargo şirketini sorumlu kılmayan bir antlaşma çerçevesinde siparişleriniz taşınmaktadır.

Gönderimi takip edebilirmiyim?

Kargo şirketi tarafından SMS yoluyla kargo takibi bildirimi yapılmakta . ilgili kargo şirketinin tarafımıza bildirmiş olduğu takip numarasını gönderimin ertesi günü bizlerden de alabilirsiniz..

Siparişim bana ulaştığında canlıların bir kısmı ya da tamamı ölü ise ne yapmalıyım?

Ölüm, yaşamın vazgeçilmezidir. İnsan olarak bile uzun seyahatlerde rahatsız olduğumuz malumdur. Böcekler içinde aynısı geçerlidir. Uzun oksijensiz seyahat , sıkış tepiş aynı ortamı paylaşmak bazı canlıları rahatsız etmektedir , birde bunlara ortam sıcaklığı veya soğukluğu ve nem eklendiğinde bazılarının ölümü olabilmekte. Türkiye'mizde kargo firmalarına ait taşıma araçlarının iklimlendirme özellikleri bu tarz canlılar için maalesef bulunmamaktadır. Bu nedenle ne firmamız MİRA Canlı Hayvan Böcekcilik Ltd Şti. nede Kargo Şirketleri bizlerle yapmış oldukları özel antlaşma çerçevesinde sorumluluğu kabul etmemekteler. Bu durum Avrupa ülkelerindede farklı değildir.

Kargonuzu teslim alır almaz kontrol edip , sorun durumunda hemen fotoğrafını çekip , en iyisi video görüntüsü alıp WhatsApp yoluyla 0532-2819633 den tarafımıza gerekli görüntüleri gönderiniz. Gerekli inceleme yapılıp yardımcı olmaya çalışacağız. Ne kadarda sorumlu olmasak da amacımız sizlerin takdiri ve saygısını kazanmak , sizlerin kalblerinde yer kazanmış canlara yardımcı olmak ve onlara yaşama sevinci katmak , elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışmak , ve kimseyi madur etmemektir. Ortak çözüm mutlaka bulunacaktır.

Kış aylarında canlı yemlerin hareketsiz halleriyle karşılaşırsanız lütfen firmamızla iletişime geçmeden önce canlıları 3-4 saat boyunca sıcak bir ortamda bekletiniz . İlk yarım saat kalorifer peteği üzeri üzerinde tutmak uygun olacaktır . Dikkat: Canlıları yemlerinizi pençere önü güneşe direk maruz bırakmayınız. Sizlerde takdir edersinizki teslimatın ertesi günü , 3 gün sonrası tarafımıza bildirilen "ölü teslim aldım" gibi ifadelerde yardımcı olmamız mümkün değildir.

Kargo ücreti ne kadar tutmaktadır?

Kargo ücreti siparişinizin büyüklüğü ve ağırlığıyla , ayrıca yaşadığınız şehrin Antalya'ya uzaklığı ile alakalı olduğu için net bir değer söylememiz olanaksızdır. Aras kargo ile antlaşma doğrultusunda 3 desi küp' e kadar ( 25x24x15 cm ölçülerinde - yetişkin bayan ayakkabısı kutusu kadar ) takriben 65 TL tutmakta. MNG kargoda aynı boyutta bir koli 100 TL dir. MNG nin avantajı ise adresiniz MOBİL alan sınırlarında olması durumunda fark almamakta.

Canlı çekirgeleri kullandıktan sonra arta kalanları nasıl hayatta tutabilirim?

Sipariş ettiğiniz çekirgelerin hepsini bir anda tüketmeyebilirsiniz. Onları birkaç gün ya da bir kaç hafta sonra kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için gerekli olanlar; Uygun bir kafes: Çekirgelerinizin yaşamlarını sürdürebilmeleri için hava sirkülasyonu olan bir kafes gereklidir. Hava sirkülasyonu olan bir kafes gereklidir. Hava sirkülasyonu oksijen almaları ve kafesteki nemi azaltmak için önemlidir. Nemli ve durgun hava çekirgeleriniz için zararlıdır. Isı ve Işık: Çekirgeleriniz için sıcaklık önemlidir. Kullandığınız kafese bir adet 15-18W enerji tasarruflu lamba eklerseniz çekirgelerinizin hem ısı hem de ışık ihtiyacını karşılamış olursunuz. Sıcaklığın oda sıcaklığı üzerinde olması gerekmektedir. (28-32ºC) Bunu sağlamak için kafeste kullandığınız ışık kaynağının yanına çekirgelerinizin tırmanabilmeleri için el büyüklüğünde bir alüminyum tel sallandırabilirsiniz. Yem ve Su: Yem olarak kullandığınız çekirgelerin mineral ve protein değerlerinin çiftliğimizden geldiği ilk günkü gibi yüksek ve ömürlerinin de mümkün olduğunca uzun olmasını istiyorsanız su ihtiyaçları için vitaminli özel su kristali ve besin değeri yüksek kuru gıda karışımımızı öneriyoruz. Bunun yanısıra kuru tahıl içeren yemler ve sebze meyveler çekirgelerinizin besin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Kuru yem olarak bayat ekmek ve kaba kepek en kolay bulunan ve kısa dönemde yeterli olacak yemlerdir. Kapı önünden toparlayacağınız çim ve otun yanı sıra elma, armut, havuç rendeleri, marul, karnıbahar, su kamışı yaprakları, buğday, arpa, çeltik, çavdar gibi bitkilerin yeşil yaprakları ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken kimyasal tarım ilaçlarının sebze ve meyvelerde bulunma riskidir. Bunun için ya ilaç olmadığı bilinen bitkiler kullanılmalı ya da sebze meyveler ılık suda uzun süre durulanmalıdır. Aksi takdirde Locusta Migratoria yerli bir canlı olmadığından bağışıklık sistemleri bu tür ilaçlar için çok zayıf kalmaktadır. Kafese koyacağınız ayrıca bir su kabı ortamın nemini arttıracağından bunu tavsiye etmiyoruz. Sebze ve meyveler su ihtiyaçları için yeterli olacaktır. Kafesinize yeni yem eklemeden önce mutlaka önceki arta kalanları çıkartınız. Çekirgelerinizin banyo, depo gibi nemli olabilecek ortamlarda saklanması ömürlerini kısaltacaktır. Çekirgelerin ömürleri ortalama 70 gündür. Size yollayacağımız küçük boylar ortalama 15 günlük, orta boylar 25 günlük ve büyük boylar 45 günlüktür. İnsan ömründe de olduğu gibi zamansız erken ölümler yaşamın vazgeçilmezi olduğundan bu süreler farklılık gösterebilmektedir.

Gerektiğinde size nasıl ulaşabilirim?

Web sitemizin İletişim bölümünden bizimle iletişim kurabilirsiniz. 0532-2819533 nolu telefon numarasını arayarak , WhatsApp üzerinden yazışarak veya SMS göndererek de irtibata geçebilirsiniz.